Ari Sütü Hakkinda Merak Ettikleriniz

Ari sütü, arilarin ürettigi besin degeri yüksek, tamamen dogal bir ürünüdür. Arilar için bir tür anne sütü olarak da düsünülebilir. Bu yazida, kraliçe ari için önemli bir besin kaynagi, insanlar için de oldukça faydali bir besin olan ari sütü hakkinda temel bilgileri bulabilirsiniz.

Ari Sütü Nedir?

Ari sütü, arıların çene üstü bezlerinden salgılanan; çiçek polenleri, bal özü ve arıların enzimlerinden olusan bir besindir. Arılar bu ürünü, yavru arıları beslemek için salgılarlar. Ari sütü ayni zamanda kovandaki kraliçe arinin da temel besin maddesidir. Diger arilar yalnizca henüz yavruyken ilk üç gün boyunca ari sütü ile beslenirken, kraliçe ari ömrü boyunca bu besini alir. Bu yüzden kovandaki isçi arilar ortalama 45 gün yasarken, onlardan 2 kat daha fazla gelisen kraliçe ari 5 – 7 yil arasi yasayabilmekte, agirliginin iki kati yumurta yumurtlayabilecek kapasiteye ulasabilmektedir.

Ari Sütünü Nasil Tüketebilirsiniz?

 

 

 

 

 

İçeriğinde B ailesi vitaminlerinin yani sira demir, kalsiyum, bakir, fosfor, potasyum gibi bilesenler de bulunan ari sütü, bir gida olarak çocuk, genç ya da yaşlı herkes tarafından tüketilebilir. Ari sütünü dogrudan veya balli karisimlar halinde veya liyofilize edilmis toz formunu tablet halinde tüketebilirsiniz. Balli karisimlar için günde 1 tatli kasigi, dogrudan tüketimi için de yarim çay kasigi yeterlidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.