Saglikli ve dengeli beslenme, her yastan herkes için önemli… Bedensel ve zihinsel gelisimleri hizli bir sekilde devam etmekte olan çocuklar için ise dogru beslenmenin apayri bir önemi var. Öyle ki belli basli enerji ve besin kaynaklarini gerekli miktarda almalari, çocuklarin kisisel mutluluklarindan okuldaki basarilarina kadar hayatlarini hemen hemen her alanda etkiliyor. Bununla birlikte, özellikle de ebeveynlerin çok iyi bildigi gibi, küçük çocuklarin saglikli besin kaynaklari ile arasi her zaman çok iyi olmayabiliyor- hatta çogu zaman sagliksiz besinler onlara daha çekici geliyor. Bu durum, çocuklarinin sagligini düsünen ebeveynler için önemli bir problem olsa da, üstesinden gelmenin birden fazla yolu var. Propolis, ari sütü, ham bal gibi ari ürünleri ve onlar kullanilarak üretilen besinler de, çocuklarin beslenmesine dogal yollardan katkida bulunmak için tercih edilebilecek ürünler olarak ön plana çikiyor. Bu ürünlerden ve çocuklarinizin beslenmesine saglayacaklari katkidan bahsetmeden önce, propolis ve ari sütüne kisaca deginelim:

 

Propolis Nedir?

Propolis, arilarin bitkilerin reçinemsi bölümlerinden elde ettigi, fenolik ve flavonoid maddelerden olusan dogal bir ari ürünüdür. Propolisin fenolik – flavonoid madde içerigi, nardan 80 kat daha yüksektir.

Ari sütü Nedir?

Ari sütü, isçi arilar tarafindan salgilanan, kovandaki yavru arilari ve kraliçe ariyi beslemek için kullanilan bir diger dogal ari ürünüdür. Ari sütü, içeriginde dogal olarak bulunan ve baska bir gidada olmayan 10-HDA ve royalaktin bilesenleriyle özel bir gidadir.

Çocuklarinizin Beslenmesine Propolis Katkisi

Örnegin çikolata, hepimizin bildigi gibi çocuklarin -aslinda yetiskinlerin de!- vazgeçemedigi bir dogal gida… Ham bal, propolis ve kakaonun bir araya geldigi, herhangi bir ilave yag ya da seker içermeyen dogal bir lezzet olan propolisli ham balli çikolata, anne – babalarin çocuklarina gönül rahatligiyla verebilecegi besin degeri yüksek bir dogal gida.

Ham bal kullanilarak tatlandirilmis, ilave seker içermeyen dogal karisimlar ise, çocuklarin damak tatlarina uygun bir diger seçenek… Propolis – ham bal, propolis – ari sütü ya da ari sütü – ham balin bir araya gelmesiyle üretilen, yüksek besin degerine sahip olan bu lezzetli karisimlar, kasiklanarak ya da ekmege sürülerek tüketilebilir ve çocuklara vitamin, protein ve mineral destegi saglayarak beslenmelerine katkida bulunur.

Yaziyi sonlandirmadan bahsetmemiz gerektigini düsündügümüz, çocuk beslenmesine katki saglamasi için tercih edilebilecek bir diger ürün de suda çözünebilen propolis damla. Standardize edilmis oranda saf propolis içeren bu ürün; su, süt, meyve suyu gibi soguk ya da ilik içeceklere katilarak tüketilebiliyor. Istanbul Teknik Üniversitesi’nde test edilerek etkinligi kanitlanmis olan propolis damla, tamamen dogal besin içerigi ile biyolojik aktivitesi korunarak tüketicilere sunuluyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.