Doganin Mucizesi: Polen

Polen, bilinen en eski gidalardan bir tanesi… Bu zengin besin, bir gida olmasinin yani sira, ekosistemdeki rolü açisindan da son derece önemli… Bu yazida, sizlere hem arilara ve bitkilere, hem de insanlara önemli faydalari olan doganin bu mucizesi ve ne sekilde kullanilabilecegi hakkinda genel bilgi verecegiz.

 

Polen Nedir?

Polen, bitkilerin üreme organlarinin baslarinda yer alan üreme hücreleri olarak tanimlanabilir. Genelde altin sarisi renge sahip olsa da, farkli renk ve sekillerde de görülebilir. Bu üreme hücreleri, yetiskin bal arilari tarafindan toplanarak yavru arilarin ve ari sütü salgilayacak olan genç isçi arilarin beslenmesinde kullanilir. Çiçeklerden polen toplayan arilar, ayni zamanda bacaklarina yapisan bu polenleri ziyaret ettikleri diger çiçeklere de aktarmis olurlar ve bu sayede bitkilerin döllenmesi saglanmis olur.

Polen Nasil Tüketilir?

Dünya üzerindeki tek “tam gida” olarak adlandirilan polen, bilesiminde yer alan lifler, mineraller, amino asitler, fenolik bilesikler ve vitaminlerle, arilar için oldugu kadar insanlar için de oldukça degerli bir besin maddesidir. Bu yüzden çocuk ve yetiskinler tarafindan gönül rahatligiyla tüketilebilir. Yetiskinler poleni günde 2 – 4 tatli kasigi, çocuklar ise 1 – 2 tatli kasigi alabilir, dogrudan çigneyerek ya da süt, meyve suyu, yogurt gibi çesitli gidalar ile tercihlerine göre karistirarak tüketebilirler.

 

 

 

Yavru Arilarin Ilk Besinleri: Ari Ekmegi

 

Ari ekmegi, dogadan soframiza gelen en özel besinlerden biri… Zengin protein, vitamin, mineral ve aminoasit içerigi ile oldukça faydali bir gida olarak kullanilan ari ekmegi nedir, nasil elde edilir ve ne sekilde tüketilebilir gibi sorularin cevaplarini, yazimizin geri kalaninda bulabilirsiniz.

Ari Ekmegi Nedir?

Arilar, dogadan topladiklari polene kendi enzimlerini de ekleyerek peteklerde depolarlar ve bu sekilde kendi “ekmeklerini” yaparlar… Bu ekmek, yavru arilarin ilk besinidir. Dolayisiyla ari ekmegi, dis zari nedeniyle insanlar tarafindan sindirilmesi zor olan bu polenin dis zarinin arinin enzimleriyle parçalanarak tüm besin içeriginin açiga çikmasi ve insanlar tarafindan daha yüksek oranda sindirilebilir hale gelmesiyle olusur. Polen zarinin enzimler ile parçalanmasi bir fermentasyon islemidir. Bu fermentasyon isleminde yararli bakteriler gelisir. Ari ekmegi, bu yönüyle probiyotik özellik gösterir.

 

Ari Ekmegi Nasil Tüketilir?

Ari ekmegi, yaklasik %30 oraninda içerdigi protein, K vitamini ve yüksek miktarda B vitamini içerigi ile oldukça besleyici bir gidadir. Bu yüzden her gün düzenli olarak ari ekmegi tüketerek, beslenmenize katki saglamaniz mümkündür. Ari ekmegi hem çocuklar hem de yetiskinler için uygundur. Ari ekmegini yetiskinler 6 – 12 adet, çocuklar ise 3 – 6 adet olacak sekilde dogrudan çigneyerek ya da tercihlerine göre süt, yogurt, meyve suyu gibi gidalar ile karistirarak tüketebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.