Yeterli ve dengeli beslenmede tükettigimiz gidalara her zaman dikkat etmemiz gerekir. Bu sebeple vücudun ihtiyaci olan fenolik ve flavonoidleri günlük olarak besinlerden almak çok önemlidir. Iste o besinlerden biri de propolistir. Simdi gelin tamamen dogal bir ari ürünü olan Propolisi daha yakindan taniyalim…

Propolis Nedir?

Arilarin, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarindan topladığı reçinemsi maddelere propolis adi verilir. Arilar tarafindan kovandaki mikroplari yok etmek ve sterilizasyonu saglamak için kullanilir. Arilar petek gözlerini önce propolis ile kaplar sonra ana ari petek gözüne yumurtasini birakir. Ayrica arilar, propolisle sivanan petek gözlerine balini, polenini, ari sütünü koyar. Böylece arinin ürünleri kovanda bozulmadan saklanir.  Propolisin rengi farklilik gösterse de genel itibariyla açik kahveden koyu kahverengine geçisli sekildedir. Geçmisi ise oldukça eskidir. MÖ 460-357 yillarina dayandığı bilinmektedir.

 

Propolis Nasil Kullanilir?

Propolisin kovandan çiktigi yani ham hali vücudumuzda sindirilebilir özellikte degildir. Saf Propolisi ham haliyle dogrudan tükettigimizde, vücudumuzda sindirilme orani yalnizca %2’dir. Bu sebeple, saf propolisin mutlaka ekstrakte edilmesi, bir baska deyisle özütlenmesi gerekir. Bu islem uzmanlık gerektiren bir islem olup, gida mühendisleri kontrolünde yapılmalıdır.

BEE’O UP Propolis Damlayi; 4-10 yas çocuklar için günde 10 – 40 damla arası, 11 yas ve üzeri yetişkinler için ise günde 20 – 80 damla arasi dogrudan ya da ilik veya soguk (bal, pekmez, yogurt) gibi kati gıdaların içerisine ilave ederek tüketilmesi tavsiye edilir.

BEE’O UP Suda Çözünebilir Propolis Damlayi; 4-10 yas çocuklar için günde 10 – 40 damla arası, 11 yaş ve üzeri yetişkinler için ise günde 20 – 80 damla arasi dogrudan ya da ilik veya soguk (su, süt, meyve suyu) gibi sıvı gıdaların içerisine ilave ederek tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Propolisi ilk defa kullaniyorsaniz, propolise alerjiniz olup olmadigini anlamak için 1 damla ile baslayip damla sayisini yavas yavas arttirabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.